Please use this identifier to cite or link to this item: https://dspace.udpu.edu.ua/handle/123456789/15108
Title: Теоретичний аналіз формування гендерних стереотипів в історії філософських та психолого-педагогічних досліджень
Other Titles: Теоретичний аналіз формування гендерних стереотипів в історії філософських та психолого-педагогічних досліджень
Authors: Карнаух, Леся Петрівна
Keywords: гендер
стереотип
суспільство
філософія
соціалізація
Issue Date: 2022
Publisher: Věda a perspektivy
Citation: Карнаух Л.П. Теоретичний аналіз формування гендерних стереотипів в історії філософських та психолого-педагогічних досліджень. Věda a perspektivy. № 5(12). 2022. С. 88–96.
Abstract: В статті визначено аналіз гендерних стереотипів, під якими дослідники розуміють узагальнені уявлення, які були сформовані історично в культурі стосовно поведінки чоловічої і жіночої статі.Обґрунтовано положення про те, що ґендерні стеореотипи відображають систему уявлень та цінностей гендерних взаємин. Вони зумовлені культурою, є спрощеними, стійкими, емоційно забарвленими образами поведінки, рис характеру чоловіків і жінок. Проаналізовано видозміни та історичний шлях становлення гендерних стереотипів у філософських та психолого-педагогічних дослідженнях починаючи від мислителів ще на ранніх стадіях розвитку суспільства до сучасних дослідників. В філософських погляда х сформувався підхід до розуміння гендеру як культурної метафори. Обґрунтовано,що чоловіче і жіноче на онтологічному і гносеологічному рівнях існують як елементи культурно-символічних рядів: чоловіче – раціональне, духовне і божественне, культурне, жіно че – чуттєве, гріховне, природне і чуттєве.Проаналізовано поняття «гендер», що дослідники трактують як сукупність соціальних і культурних норм, які суспільство приписує людям залежно від їх біологічної статі.Узагальнено результати сучасних досліджень проуявлення про те, що маскулінність та фемінність не є вродженими, а формуються суспільством у процесі соціалізації.Доведено, що саме гендерні стереотипи є основою соціалізації, оскільки вони допомагають підтримувати існування гендерних ролей, норм, моделей поведінки і мислення особистості, прийнятих у культурі. Стереотипи стали вважати атрибутом людської психіки, а стереотипізовані поняття, оцінки, категорії – закріпленими в суспільній свідомості згустками суспільного досвіду. Вичленено фактори подолання ген дерних стереотипів, до яких належить спілкування, спільна діяльність, групова динаміка як наслідок взаємодії, особистісні риси, сильні емоційні враження.Доведено, що гендерні стереотипи мають високу життєстійкість, надовго вкорінюються у свідомості особистості, відтворюються новими поколіннями в процесі соціалізації.
URI: https://dspace.udpu.edu.ua/handle/123456789/15108
Appears in Collections:Факультет дошкільної та спеціальної освіти

Files in This Item:
File SizeFormat 
1574-Текст статті-1578-1-10-20220526.pdf228,24 kBAdobe PDFView/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.